Množstevní slevy: až do 55%
Přihlášení / Registrace
 
 

Potisk textilu – porovnání tiskařských technik

Potisk na trička
V Shirtinatoru používáme různé typy vysoce kvalitních tiskařských technik na textil, jako je potisk Flexem (jinými slovy nalisování hladké nebo lesklé folie Flex na textil), potisk Flockem (jinými slovy nalisování sametové fólie Flock na textil), sublimační potisk (jinými slovy i tepelný tisk) a digitální potisk (známý i pod názvem digitální přímí tisk nebo zkráceně, jen přímý tisk).

Níže najdeš porovnání výhod a nevýhod našich textilních tiskařských metod pro naše produkty.


Potisk Flexem

Flex folie

Potisk Flexem je jednou z nejpoužívanějších tiskařských metod. Flex tisk umožňuje potisknout i jednotlivé velké písmena nebo čísla – například na dresy a nabízí širokou škálu barev. Výslední potisk je mírně vystoupen z tkaniny, protože dochází k nalisování folie při vysoké teplotě a tlaku na tričko nebo jiný produkt. Fólie Flex jsou hladké, s lesklým nebo třpytivým efektem. Tato metoda je vhodná pro všechny jednodušší obrázky, složené maximálně ze čtyř barev bez stínů a barevných přechodů, jako jsou například texty nebo logo firmy.

Jako potisk Flexem funguje v praxi

Technika tisku Flex sestává z vyřezání motivu z tenké fólie, který se následně přesně umístí na produkt a za pomoci vysoké teploty a tlaku je nalisován na textil.

Výhody potisku Flex

 • Vůbec neprosvítá
 • Syté barvy
 • Trvanlivost
 • Fólie je jemně elastická

Nevýhody potisku Flex

 • Nemožno natisknout přechody a stíny

Potlač Flex – co je důležité si pamatovat

 • Příliš velké motivy se můžou pokrčit po několika praních
 • Doporučujeme prát převráceně
 • Potisk Flexem je možné použít jen na naše motivy, v případě jiných požadavek, nás neváhejte kontaktovat na info@shirtinator.cz.


Potisk Flockem

Flock folie

Díky vysoké kvalitě a odolnosti potisku se tisk Flock stal jednou z nejoblíbenějších tiskařských metod. Základní princip potisku fólii Flock je stejný jako při potisku fólii Flex. Avšak, rozdíl mezi těmito dvěma tiskařskými metodami je lehce viditelný, hlavně na výsledném potisku. Flock vytváří jako na pohled tak i na dotek sametový efekt. Potisk Flockem je vhodný pro loga, texty nebo motivy složené maximálně ze čtyř barev a bez barevných přechodů a stínů.

Jako potisk Flockem funguje v praxi

Technika Flock tisku sestává z vyřezání motivu z trošku hrubší fólie než je Flex, který je pak umístěn přesně na produkt a za pomoci vysoké teploty a tlaku je nalisován na textil.

Výhody potisku Flock

 • Vůbec neprosvítá
 • Syté barvy
 • Trvanlivost
 • Sametový dotek

Nevýhody potisku Flock

 • Nemožno natisknout přechody a stíny

Potisk Flock – co je důležité si pamatovat

 • Je vhodný hlavně pro větší motivy a produkty vyrobené z pevnějších látek (jako jsou například mikiny). Protože fólie Flock je trošku hrubší a není velmi elastická, není příliš vhodná na nalisování velkých motivů na produkty vyrobené z tenčích látek (jako například letní trika / tílka). Kombinace velkého motivu z Flocku a tenkého trika není komfortní na nošení.
 • Doporučujeme prát převráceně
 • Potisk Flockem je možné použít jen na naše motivy, v případě jiných požadavek, nás neváhejte kontaktovat na info@shirtinator.cz.

Digitální přímí tisk (digitální tisk)

Digitální potisk

Digitální přímí tisk je ideální pro všechny fotografie a plnobarevné motivy s přechody a stíny. Je jedno jestli je potisk umístěn na světlé, tmavé nebo barevné triko, tato technologie umožňuje aplikovat široké spektrum barev, vzorů a jemných detailů. Dokonce i fotografie nebo vlastní obrázky (například foto dárky, firemní loga a podobně) je velmi jednoduché potisknout pomocí vysoce kvalitního digitálního přímého tisku.

Jako digitální přímí tisk funguje v praxi

Digitální přímí tisk znamená, že inkoust se stříká přímo na produkt. Po zaschnutí se inkoust spojí s vláknem oděvu. Jelikož se nepoužívá žádná nalisovaná fólie, tkanina je při nošení měkká a příjemná. Na rozdíl od transferového tisku, digitální tisk nezanechává pozadí nebo rám kolem motivu. Pokud, ale na produktu dojde k zanechání mapy, ta hned po prvním vyprání zmizne. Vzhledem k tomu, že u této metody nejsou žádné barevné omezení je vhodná na potisk všech typů obrázků a motivů.

Výhody digitálního přímého tisk

 • Možnost potisknout všechny typy motivů s barevnými přechody a stíny
 • Velmi odolní

Digitální přímí tisk – co je důležité si pamatovat

Digitální tisk je vhodný jen pro textil a produkty z textilu. Čerstvo potisknuté motivy můžou být na začátku trošku lepkavé, ale tento vedlejší efekt zmizne hned po prvním praní.

Výsledkem technologického postupu digitálního tisku může být též mírně kyselý zápach na hotovém výrobku nebo mírná mapa kolem potisknuté oblasti, ale tyto efekty zmiznou hned po prvním praní.

Digitální potisk je nejpoužívanějším typem potisku pro vlastní obrázky zákazníků. Vzhledem k různorodým vlastnostem textilu, nemůžeme tento typ potisku použít na všechny naše produkty. Náš tvůrce vlastních návrhů a triček – creator vám při výběru digitálního potisku zobrazí jen ty produkty a barvy, které je možné potisknout digitálním tiskem.

Sublimační tisk (tepelná sublimace)

Sublimace

Sublimace umožňuje potisknout motivy na textil použitím speciálního inkoustu a páry. Tato technologie umožňuje potisknout velmi hladký a nevystupující potisk z tkaniny, obrázek či motiv je zapuštěn do vláken. Sublimace se též používá na potisk hrnků, placek, puzzle a jiných produktů v kategorii dárky. V tomto případě, ale potisk není uskutečněn pomocí páry, ale přenese se na produkt pomocí tepla a tlaku. Sublimací je možné potisknout všechny typy obrázků, log nebo motivů, tedy i plnobarevné obrázky s přechody a stíny.

Jako sublimační tisk funguje v praxi

Obrázek je natisknutý sublimační tiskárnou na speciální sublimační papír, který má povrchovou úpravu uzpůsobenou pro sublimaci. Tento papír se přiloží na potiskovaný povrch a při vysoké teplotě a tlaku dojde k potisku produktu. Pro textilní materiály je možné potisknout jen 100% polyester bílé barvy. U dárků je možné tisknout pomocí sublimace keramické a papírové produkty jako je puzzle, placka nebo klíčenka.

Výhody sublimačního tisku

 • Zářivé barvy
 • Možnost potisku všech typů obrázků, přechody, stíny a barvy
 • Odolnost
 • Obrázek je zapuštěný do materiálu produktu, potisk nevystupuje na povrch

Sublimační tisk – co je důležité si pamatovat

Sublimační tisk je vhodný jen pro textilní materiály vyrobené z 100% polyesteru, přednostně bílé barvy. Jako jsou například sportovní funkční trička nebo hladké materiály jako povlečení na polštář. Z dárkových předmětů je možné potisknout motivy pomocí sublimační technologie na keramické a papírové předměty jako i malé trika plyšových hraček a plyšových přívěsků.